Birbirinden Güzel Lamba ve Aydınlatma Ürünleri

Ofis, iş yerleri, ev gibi alanların ışık miktarlarının ayarlanmasına aydınlatma işlemi, bunun için kullanılan ışık saçan araçlara lamba denir. Aydınlatma, mekânların kendini göstermesini sağlar. Bu yüzden her mekân hizmet edeceği alana göre aydınlatma işlemine tabii tutulur. Yersiz aydınlatma veya abartılı aydınlatma işlemi mekânın işlevini olumsuz etkiler. Kütüphane gibi alanların aydınlatılmasında gözü yormayacak ve uyku getirmeyecek lambalar kullanılırken alışveriş merkezi gibi mekânlarda ise daha göz alıcı aydınlatma tercih edilir. Aydınlatma ürünleri içerisinde en önemli rolü lamba modelleri almıştır. Doğru seçilmiş lambalar amaca uygun aydınlatma sağlar. Ayrıca mekânların güzelleştirilmesi ve göz alıcı hale getirilmesi için de dekoratif lamba çeşitleri kullanılır. Nahıl’ın satışa sunduğu ürünler de el yapımı dekoratif ürünler tercih edilmiştir.

 

Dekoratif Ürünler

Firma bünyesindeki aydınlatma ürünleri daha çok dekoratif lamba çeşitleri ile oluşturulmuştur. Dekoratif ürünler göze hoş gelecek şekilde tasarlanmıştır. Mekân içerisinde bütünlüğü bozmayacak şekilde dizayn edilmiş ürünler mekân bütünlüğünün oluşmasına yardımcı olacak niteliklere sahiptir. Özgün yapıya sahip ürünler bu yönleri sayesinde diğer ürünlerden ayrılıyor. Ürünlerin yapılmasında el emeği kullanılmıştır. Yani ürünlerin tamamı el yapımıdır. Motifler ve işlemelerin hepsi tek tek el ile yapılmıştır. Birbirinden farklı lamba modelleri kullanılmıştır. Koni şeklinde tasarlanmış lambalarda koni şekli kullanılarak ışığın çevreye orantısız yayılımı önlenerek ışık kirliliği engellenmiştir. Koninin açık bölümü aşağı verilerek ışığın kolay yayılımı sağlanmıştır. Lamba koni kahverengi ürününde kahve tonuna ağırlık verilmiştir. Bununla ortamın daha loş olması sağlanmış oluyor. Ayrıca koni üzerinde ısıya dayanıklı iplerle tek tek örme işlemi yapılarak lambaya güzel bir görünüm verilmiş. Örme işlemi sayesinde güzel görüntü oluşturulurken, koyu ip seçimi sayesinde de ışığın tutulması sağlanmıştır. Ürün mobilyaların ve ortamın kahve ağırlıkta olduğu mekânlara uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Lamba koni gri tasarımında ise hem modernlik hem de canlılık göze çarpıyor. Daha aydınlık ortamlar için tasarlanan lamba siyah ve beyazın hakim olduğu mekânlarda kolayca bütünlük sağlayabilir. Tıpkı diğer üründe olduğu gibi bu üründe de ısıya dayanıklı ipler kullanılmıştır. Tüm işlemeler el yapımıdır. Üründe gri ve siyahın uyumu dikkat çekiyor. Kullanılan örme işleminde göze çarpan bir hata veya kusur bulunmuyor. Lamba dizaynı sayesinde görenlere huzur ve canlılık katıyor. İlk iki ürüne göre tamamen farklılık gösteren tasarım ise kâğıt lamba ürünüdür. Ürünün yapımında kâğıt detayına ağırlık verilmiştir. Bu yüzden de kâğıt, ismini lambaya vermiştir. Süslemede kullanılan kâğıtlar özel yapımdır. Lamba çevresinde zamanla çok fazla ısı oluşacağı için kâğıtlar yanabilir. Bunu önlemek için ise ısıya ayanıklı kâğıtlar tercih edilmiştir. Yüksek ısıya dayanıklı bu kâğıtlar herhangi bir olumsuz çıkmasını önlüyor. Lambaların her biri kâğıtlarla kaplanarak gül deseni oluşturulmuştur. Işık yandığında ise gül desenleri ortaya çıkarak görenleri kendine hayran bırakıyor. Ayrıca her bir lambanın çevresi renkli ipler kullanılarak sarılmıştır. Bu da görselliğin daha güzel olmasını sağlıyor.

 

Ürünlerin Maliyeti

İşletme, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfının desteklediği kadın üreticilerin ürünlerinin satışını yaptığı için çok yüksek fiyata alınabilecek bu ürünleri çok uygun fiyata alma şansına sahip olmamızı sağlıyor. Aydınlatma ürünleri piyasada yüksek fiyata alıcı buluyor. Bunların dekoratif lamba çeşitleri ise ekstra fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Lamba modelleri için karşımıza çıkan yüksek maliyet sorunu ise Nahıl’ın desteklediği kadın kooperatiflerinin hem şık hem uygun maliyetli ürünleri ile çözülüyor. Bu sayede hem kadın üreticilerin el emekleri hakkını alırken hem de müşteriler yüksek maliyetlerden kurtulmuş oluyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR