İpekyolu Kadın Kooperatifi'nin Ürettiği El Yapımı Doğal Sabunlar

Geçmişten günümüze en fazla kullanılan ürünlerinden başında sabun gelir. Sabunlar; zamanla değişimlere uğrayarak farklı sektörler için de geçim kaynağı haline gelmiştir. Eskiden sabun sadece temizlik amaçlı kullanılmıştır. Yine eskiden sabunlar zor şartlarda üretilir ve sadece katı versiyonu bulunurdu. Teknoloji ilerledikçe ve toplumlar geliştikçe sabunların çeşit ve kullanım alanları da değişime uğramıştır. Sadece katı olan sabunlar sıvı ve köpük versiyonlarda da üretilmeye başlandı. Temizlik için kullanılan sabunlar hediyelik eşya sektörünün en önemli parçalarından biri haline geldi. Hediyelik sabun ve sabun setleri çeşit ve desenleri sayesinde ciddi bir alıcı kitlesine sahip oldu. Sabunlar bu süreçte seri üretim ve maliyet düşürme hesapları nedeniyle doğallığını kaybetti. Bu da doğal sabun ve el yapımı sabun türlerinin az bulunan ve kıymetli ürünler grubuna girmesini sağladı. Nahıl kendi bünyesinde müşterilerine sunduğu tüm sabun grubu ürünler hem doğal hem de el yapımı olma özelliğine sahipler.

 

Sabun Grubu

Firmanın ürün yelpazesi için de bulunan sabunların tamamı doğal sabun olup hediyelik sabun sektörüne göre dizayn edilmiştir. Sabunların süslenmesi ve hazırlanması aşamasının tamamı el emeği ile yapıldığı için ürünlerin tamamı el yapımı sabun özelliğine sahiptirler. Sabunların ambalajları, üzerlerine işlenen desenler, kokuları ve özellikleri ihtiyacı olan müşterinin tüm isteklerini karşılayacak türdendir. Sabunların tamamı cilde zarar vermeyecek özelliktedir. Farklı büyüklük ve şekillerde sabun türleri mevcuttur. Sabunların süslemesinde farklı yöntemler kullanılmıştır. Kabartma yöntemi de bunlardan biridir. Sabun üzerine kabartma ile desen işlemeleri bulmak mümkün. Hediyelik gruplarda sabunlar farklı kokular ve ambalajlar ile desteklenmiştir. Örneğin lavanta kokusu gibi narin kokulara yer verilmiştir. Kese şeklindeki hediyelik ürünlerde sabunlar kese boyutlarına göre hazırlanmıştır. Kese üzerinde ise iğne oyası ve işleme gibi süslemeler yapılarak ürünün göz alıcı olması sağlanmıştır. Süsleme ve kabartma işlemlerinin sabun setleri grubunda daha çok kullanıldığını görüyoruz. Bunun en büyük nedeni ise alıcı kitlesinin bu grupta daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

 

Set Grubu

Birden fazla sabunun bir araya gelmesi ile oluşan gruplardır. Bu grupta da diğer sabun türlerinde olduğu gibi doğal sabun kullanılmıştır. El yapımı sabun özelliği bu grupta da kendini korumuştur. Sabun setleri; ambalaj, sabun ve süsleme üçlüsünün birbirine uyum sağlayacak şekilde tasarlanması ile oluşturulmuştur. Setler değişik tasarımlar ile her kesimden müşteriye hitap edebilecek özelliğe sahip. Örneğin bebek havlu sabun setini incelediğimiz zaman; setin içeriğinin sadece sabunda oluşmadığını görüyoruz. Set, mama önlüğü ve havlu ile tamamlanmış. Havluda bambu ve pamuk karışımından oluşan kumaş kullanılmıştır. Dizayn olarak kedi motifi kullanılarak süsleme yapılmıştır. Setin tamamını alacak şekilde bir ambalaj ile satışa sunulmuştur. Bunun dışında papatya, bıttım, şahmeran, lavanta gibi birbirinde farklı setler bulunuyor. Setlerin bazılarında kese ayrıntısını görüyoruz. Ambalaj içerisinde bulunan iki adet sabundan biri kese içerisindeyken diğeri ise kesede değil. Kesenin kullanıldığı sabun da iğne oyası ön plana çıkarılmış. Açıkta bırakılan sabun da ise kabartma deseni kullanılarak farklı bir dizayn oluşturulmuş. Hediyelik sabun olsun veya normal sabun olsun tüm türler için süsleme yapıldığını görüyoruz. El emeğinin tüm ürünlerde farkını kolayca görebiliyoruz. Firma tüm ürünlerinde olduğu gibi bu ürünler içinde müşterisini mağdur etmemeyi amaçlıyor. Ürünlerin fiyat aralığı diğer firmaların ürün gruplarına göre çok uygun. Ayrıca kullanılan süsleme ve kaliteli malzeme, aynı grubu bulunduran diğer firmaların ürünlerine göre çok göz alıcı ve çok uç noktada. Yüksek kalite ve doğal ürünleri uygun fiyata alabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR