Kuruyemiş

Kuruyemiş ürünleri öğünler arası destekleyici şeklinde ya da ana yemeklerin içerisinde sıklıkla tercih edilir. Kuruyemişler meyveler ve sebzelerden ya da bunların çekirdeklerinden çeşitli yöntemlerle üretilir. Bu ürünlerin doğal yollarla kurutulması ya da kavurma gibi ısıl işlemler uygulanması sonucunda elde edilir. Örneğin, Niksar cevizi ürünü direkt olarak kurutulma ile üretilen bir kuruyemiştir. Ayrıca kuruyemişlere tat verebilmek ve çeşitlilik oluşturabilmek adına kurutma sonrası tuz ve şeker gibi maddelerin eklendiği durumlar da vardır. Bu konuda da yer fıstığının tuzlanarak sofralara sunulması bir örnektir. Siz de Nahıl ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan meyve ve sebzeler ile çekirdeklerin kullanıldığı el emeği ile üretilen kuruyemişleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Birbirinden Lezzetli Kuruyemiş Çeşitleri

Kuruyemiş herkesin zevkle tükettiği atıştırmalık çeşidir. Günlük besin ihtiyaçları meyve ve sebze ile giderildikten sonra ara öğünlerde takviye gıda olarak tüketilmelidir. Bu durumda günde ne kadar kuruyemiş tüketilmeli sorusuna uzmanlar bir avuç kuruyemişe denk gelen 7 veya 60 gram arasındaki miktarın günlük tüketim için ideal ölçü olduğunu belirtir. Kuruyemiş tüketirken bu miktarları geçmemeye özen göstermek, kilo alma gibi sorunları önleyebilir. Özellikle fındık, badem, ceviz, fıstık ve kaju gibi yüksek yağ oranına sahip olan kuruyemişlerin aşırı tüketimi kilo alımına neden olabilir. Uzmanların önerdiği miktarlarda uygun olarak tüketilen kuruyemiş ürünleri tokluk hissi sağlayarak kilo dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Kuruyemiş Çeşitleri

Çoğu evde sıklıkla tüketilen ve misafire de atıştırmalık olarak sunulan kuruyemiş çeşitleri  arasında birçok şeçenek yer alır. Kuruyemiş çeşitleri ürünlerin kurutulmasının ardından direkt olarak çiğ olarak tüketilecek biçimde satışa sunulur. Kuruyemiş ürünleri çiğ olarak tüketiminin yanı sıra tatlı ve tuzlu şekilde de tüketilebilecek şekilde hazırlanır. Bu sayede her damak zevkine uygun bir kuruyemiş bulmak mümkündür. Örneğin, nohutun işlenmesiyle elde edilen lebleli sade, tuzlu ve tatlı olarak tüketicilere farklı özelliklerde sunulur. Böylece birçok faydası bulunan lezzetleri ikramlık olarak sofranıza taşıyabilirsiniz. Sizler de damak zevkinize uygun olan kuruyemiş çeşitleri arasından istediğiniz ürün ya da ürünleri Nahıl’da bulabilir, güvenle satın alabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR