Baharat

Pek çok kadın üreticinin özenle yetiştirdiği bitkilerden elde edilen taze baharat çeşitleri Nahıl’da buluşur. Türkiye’nin birçok önemli yöresinde bulunan kadın kooperatifleri tarafından geleneksel yöntemlerle üretilen mahsuller, tamamen doğal şekilde şekilde kurutulup paketlenerek sofranıza gelir. Katkısız Defne Dalı, Mersinden ve daha onlarca marka adı altında sunulan baharat dar gelirli hanımların hem ailelerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefler.

Doğadan Sofranıza Baharat Çeşitleri

Aromatik kokuları ve zengin mikro besin değerleriyle sofralardan eksik olmayan baharat türleri içerisinde kekik, sumak, kişniş, fesleğen, pul biber gibi seçenekler kendi yöresinde kendine has özellikleriyle yetişir. Dağ kekiği ve Halil İbrahim kekiği gibi farklı alternatifler de mevcuttur. Pul biberi seven kişiler acılı ve acısız seçenekler sayesinde damak zevkine uygun olan tadı bulabilir. Bunların yanı sıra nane, karanfil, kimyon, zerdeçal, tarçın, yeni bahar ve yüzlerce bitkinin özenle seçilen kısımları güneşte kurutulur. Veganlar için de uygundur.

Hangi Baharat Hangi Yemeğe Yakışır?

Benzersiz lezzetleri ve kokularıyla yemeklerin vazgeçilmezi olmakla birlikte çaylarının yapılması, tütsü olarak işlev görmesi gibi farklı amaçlarla da sıklıkla tercih edilirler. Doğanın mucizesi olan bu bitkiler daha çok tarifleri süslerken bazıları özel yemeklerin lezzetini artırmada çok daha etkilidir. Sevdiğiniz tarifleri hazırlarken göz atabileceğiniz baharat önerileri bu şekildedir:

  • Biftek, tavuk, kuzu, hindi, yumurta gibi hayvansal kaynaklı tariflerde kekik ve fesleğeni denebilirsiniz.
  • Domatesli sebze yemeklerine kişniş oldukça lezzet katabilir.
  • Defne yaprağını balık, çorba, makarna sosu yaparken kullanabilirsiniz.
  • Sumak kısır, dolma, kebap gibi yemeklere enfes tat katarken yoğurtlu tariflere de çok yakışır.

Baharat Nasıl Saklanır?

Güneş görmeyen, serin ve kuru ortamlarda muhafaza edildiği takdirde hem daha sağlıklı hem de uzun ömürlü kullanım sunar. Farklı bir kap içerisinde saklamak isterseniz mutlaka temiz ve kuru olmasına özen göstermek faydalı olabilir. Bununla birlikte ambalajdan alırken kuru ve temiz bir kaşık kullanılması hijyenik kalmasını sağlar. Nahıl’dan seçeceğiniz baharat ürünleri 30 gr, 50 gr gibi gramajlarda paketlenmiş kağıt ambalajlarda yer alır. Paketlerin kilitli olması ihtiyacınız kadar kullandıktan sonra ağzını güvenli şekilde kapatıp saklamaya yardımcı olur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR