Lavanta Kesesi

Hediyelik eşya sektörü son zamanlarda oldukça büyüdü. Akla gelen ve gelmeyen birçok ürün hediyelik olarak kullanılıyor. Hediyelik lavanta kesesi bu sektörde yerini alan ürünler arasında. Lavanta kesesi son zamanlarda oldukça revaçta olan hediyelik eşyalardan birisidir. Adını içerdiği lavanta çiçeğinden alan ürün hoş kokusu ve güzel görüntüsü ile ilgi odağı oluyor.

Lavanta Keseleri

 

Nahıl çok sayıda lavanta kesesi çeşidine sahip. Bunun en büyük nedeni ise hediyelik lavanta kesesi talebinin fazla olmasıdır. Şekil, ebat, biçim, işleme gibi pek çok farklı özelliğe sahip keseler bulunuyor. Keseler için üzerindeki işlemeye uyumlu kumaşlar kullanılmış. Bazı keselerde keten kumaşı tercih edilirken bazılarında ise pamuklu kumaş seçimleri yapılmış. Keseler üzerinde birbirinden güzel nakışlı motifler var.

El yapımı olan bütün işlemeler çok güzel ve çok özgün yapıya sahipler. İşlemelerde hem hayvan hem de bitki motiflerine yer verilmiş. Bunların dışında daha özgün işlemelerde mevcut. Keselerin şekli kullanılacak yere göre de farklılık gösteriyor. Nahıl her zevke hitap edecek şekilde keselere sahip.

Kedi şeklinde, kalp şeklinde, yastık şeklinde, koza şeklinde ve daha pek çok çeşitte keseler bulunuyor. Keseler tek tek olduğu gibi set halinde olanları da var. Şahmeran motifli keseler ikili setler halinde bulunuyor. Şahmeran deseni için keten kumaş tercih edilmiş. Kumaş üzerine ise boyama yapılarak desen çizimi yapılmış. Kesenin çevresine yapılan iğne oyası ise görsel güzelliği tamamlayacak şekilde tasarlanmış. Karanfil ve lale motifli keselerde ise; keselerin çevresinde işleme bulunmuyor.

Ayrıca keselere küçük yastık görüntüsü verilerek farklılık yapılmış. Özel günler için tasarlanmış keseler de bulmak mümkün. Örneğin anneler günü için tasarlanmış keseler, üzerine boyama tekniği ile yazım yapılarak tasarlanmış. Anneler günü keselerinde ise Amerikan kumaşı kullanılmıştır. Kesenin üst kısmında ise kumaş ve düğmeden süsleme yapılarak ürün tamamlanmıştır. Tekli seçeneklerde de çok ilgi çekici ürünler mevcut.

Örneğin; anka kuşu, çaput oyalı, kırmızı melek, ipek koza, dantel işlemeli, Manisa bezi balık gibi pek çok çeşit bulunuyor. Dantel işlemeli keselerde; boyama kullanılmamıştır. Ürünün işlemesinin tamamı el yapımı dantel işidir. Kesenin çevresi de yine aynı şekilde işleme ile süslenmiştir. Üründe keten kumaşı tercih edilmiştir.

Dikkat çekici bir başka grup ise ipek koza işlemeli keselerdir. Farklı renklerde bulunan bu keselerin kendine özgü bir yapısı bulunuyor. Kesenin yapımında ham ipek kullanılmıştır. Kese üzerinde bulunan çiçek motifi gayet çekici bir özelliğe sahip.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR