Biz Kimiz

BİZ KİMİZ

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV)

1986 yılında yoksul kadınları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ve “toplum yararına kuruluş” statüsü bulunan KEDV, katılımcı ve ihtiyaç odaklı güçlendirme anlayışı ve programlarıyla yoksul kadınların hayat deneyimleri ve uzmanlıklarını harekete geçirerek kendi çözümlerini üretmelerine imkan sağlıyor.

KEDV toplum temelli hizmet modeli ve MEDCHILD ödüllü yenilikçi eğitim yaklaşımı ile çocuk bakım ve eğitim hizmetlerini (Mahalle Yuvaları/ Oyun Odaları/ Oyuncak kütüphaneleri, v.s.) yoksullara yaygınlaştırıyor. Kadınlara iş ve ürün geliştirme hizmeti ve mikro kredi ve pazarlama desteği sağlıyor. Kadın merkezli yerel kalkınma örnekleri yaratıyor, kadınların liderliklerini destekliyor, sosyal ve ekonomik alanlarda ortaklaşa girişimlerde bulunmaları için kooperatifleşmelerini sağlıyor.

Türkiye’de ilk kez kadınlara yönelik kooperatifleşme hareketini başlatan KEDV’nin verdiği destekle binlerce kadın, kooperatiflerde bir araya geliyor. Bu kooperatiflerde kadınlar, çocuklara bakım ve eğitim hizmetleri sunuyor, çok çeşitli alanlarda üretim faaliyetleri yürütüyor, çocuklar ve kadınlar için daha güvenli bir mahalle ve kent için yerel yöneticileriyle diyaloglarını geliştiriyor.

İletişim
Web: www.kedv.org.tr
E-posta: [email protected]
Tel: +90 212 2922672

NAHIL

Nahıl, Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar ve kadın kooperatifleri tarafından üretilen ürünlerin satışı için bir platform oluşturmak üzere 2003 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Nahıl, adını eski Türklerden ve Osmanlılardan başlayarak halen Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde farklı biçimlerde kullanılan bolluk, bereket, paylaşım simgesinden aldı. (Nahıl simgesi ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.posta.com.tr/eski-zamanin-agac-susleme-sanati-nahillar-haberi-152307 )

Nahıl’ın amacı, kadınların ekonomik olarak güçlenmesine katkıda bulunmak üzere; 

-Kadınların ürettikleri el ürünleri ya da yöresel, dayanıklı gıda ürünlerini ulusal ve uluslararası pazarla buluşturarak gelir elde etmelerini sağlamak,

-Kadınların ürünlerini iyileştirmek ve ürünlere bir standart kazandırmak,

-Kadınların yöresel olarak üretilen ürünlerin (gıda ya da el sanatları) ticaretine katılmalarına destek vermektir. 

Nahıl; kadınlar için sürekli bir pazar, ekonomik hayata katılım için bir başlangıç noktası ve pazara yönelik ürünler geliştirmek için bir eğitim ve iletişim alanı olmayı hedefliyor. Aynı zamanda ikinci el satışı da yapılan Nahıl'dan elde edilen gelir, kadın kooperatifleri tarafından yoksul mahallelerde işletilen kadın ve çocuk merkezlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve mevcut ve gelecek projelere kaynak olarak kadınlara geri dönüyor.

Nahıl; bir dayanışma ve paylaşma ortamını yaratmak, hepimizin hayatlarını zenginleştirmek üzere, ziyaretinize açık… 

NAHIL ŞUBELERİ

Nahıl Şubeleri

 • Nahıl/Beyoğlu: Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar ve kadın kooperatifleri tarafından üretilen ürünlere ulaşmak için Beyoğlu’ndaki dükkanımızı ziyaret edebilirsiniz. Burada ikinci el giysi, aksesuar, kitap gibi çeşitli ürünleri de bulabilirsiniz. Toplu siparişleriniz ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriniz için de Beyoğlu şubemizle iletişime geçebilirsiniz.
 • Nahıl/Şişhane: Giysiler, aksesuarlar, ev eşyaları, kitaplar, gibi çok çeşitli ikinci el ürünlere ulaşmak için Şişhane’deki dükkanımızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Nahıl/Mardin: Ağırlıklı olarak Mardinli kadınlar tarafından üretilen ürünlerin yer aldığı Nahıl/Mardin’de, doğal sabunlar, Mardin’i simgeleyen hediyelikler, hamam setleri gibi çok çeşitli ürünlere ulaşabilirsiniz.

Nahıl Adresleri

NAHIL BEYOĞLU
İstiklal Cad. Bekar Sk. No:17 34435 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 251 9085
Email: [email protected]
NAHIL ŞİŞHANE
Refik Saydam Cad. Şişhane Mozaik Alt Geçidi 34435 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 251 9085
NAHIL İZMİR
Başdurak-Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı Konak Mahallesi 863 Sokak 83A Kemeraltı / İZMİR
NAHIL MARDİN
Medrese Mah. Reyhani Otel Karşısı 1. Cad. No:25/ MARDİN
Tel: 0482 213 42 55

SİZ DE DESTEK VERİN

Nahıl kanalıyla, kadınların ekonomik olarak güçlenmesine ve çocuklar için eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunabilirsiniz…

Bireysel olarak neler yapabilirim?

 • Nahıl’da ilgi, merak, deneyimleriniz ve ayırabileceğiniz vakte göre; tasarım, pazarlama, ikinci el eşyaların düzenlenmesi, eğitim, duyuru, iletişim, kaynak yaratma, gibi konularda gönüllülük yapabilirsiniz.
 • Evinizi detokslayıp kullanmadığınız her türlü eşyanızı (giysi, aksesuar, bijuteri, mutfak, ev eşyası) bağışlayabilirsiniz.
 • Hediyeliklerinizi Nahıl’dan seçebilir, düğün, nişan gibi özel günleriniz için toplu siparişler verebilirsiniz.
 • Beceri ve uzmanlıklarınızı kadın girişimciler ve kadın kooperatifleriyle paylaşabilirsiniz. Kadınların hâlihazırda yaptıkları üretimlerin (sebze kurutma, tekstil, catering, hediyelik eşya, sabun, ahşap oyuncak, atık kâğıt üretimi v.s.) ölçeğini büyüterek işletmeye dönüştürmelerine uzmanlığınız doğrultusunda destek verebilirsiniz. Kadınların üretmesi için ürünler tasarlayabilirsiniz.

Kurumsal olarak neler yapabiliriz?

 • Kurumunuzun etkinliklerinde ve özel günlerde, promosyon ürünleri ve hediyeliklerinizi Nahıl’dan alabilirsiniz.
 • Kurum içinde, ikinci el eşya ya da oyuncak toplama kampanyaları düzenleyebilirsiniz.
 • Nahıl ürünlerinin kendi ağlarınızda duyurulmasına destek olabilir, üretim ve satış kanallarınızda bu ürünlerin yer alması konusunda bizimle işbirliği yapabilirsiniz.
 • Kendi birimlerinizde süreli ürün satış standları açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kurum çalışanlarınızı Nahıl’da gönüllü olmaya teşvik edebilirsiniz!.Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

BİR YENİLİK BAĞIŞLAYIN

BİR YENİLİK BAĞIŞLAYIN!

Eski dediğiniz, atmaya kıyamadığınız, yıllardır biriktirdiğiniz eşyalar

yeniden değerleniyor ve üretime dönüşüyor…

Evde giymediğiniz, kullanmadığınız 

giysi, aksesuar, kitap gibi eşyalarınızı bağışlayarak 

dar gelirli kadınlara ve çocuklara destek verebilirsiniz.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) 1986 yılında kurulmuş ve dar gelirli kadınların evlerinden çıkarak üretime, okul öncesi eğitime, sosyal ve kamusal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren bir vakıftır. KEDV bu amaçla dar gelirli bölgelerde yaşayan kadınlara eğitim, ürün geliştirme, kredi ve pazarlama konularında destek vererek kadınların üretmelerine, ürettiklerini satabilmelerine destek veriyor. Ayrıca kadın kooperatifleri tarafından işletilen Kadın ve Çocuk Merkezlerinin kurulmasına ve yürütülmesine destek veriyor. Bu merkezlerde hem çocuklara erken çocukluk eğitimi veriliyor hem de kadınlar kurdukları kadın atölyelerinde çeşitli ürünlerin üretimini yapıyorlar. 

Yapacağınız eşya bağışlarının satışından elde edilen gelir, dar gelirli bölgelerdeki Kadın ve Çocuk Merkezleri’nin desteklenmesi amacıyla kullanılıyor. 

 

KADIN EMEĞİNİ DEĞERLENDİRME VAKFI

Şehit Muhtar Mah. İstiklal Cad. Bekar Sok.

No: 17  Beyoğlu – İSTANBUL

Tel: 0212.292 26 72 Faks: 0212.249 15 08

e.mail: [email protected]

www.kedv.org.tr 


BEN DE ÜRETİCİYİM

Ben de üreticiyim diyorsanız...

Nahıl bugüne kadar birçok bireysel üretici, atölye ve kadın kooperatifine, ürünlerini geliştirmeleri ve pazarlanabilir ürün üretmeleri için kapasite geliştirici destek sağladı. Siz de ürünlerinizi geliştirmek ve satış olanağına ulaşmak için Nahıl’a başvurabilirsiniz. Eğer İstanbul’daysanız Nahıl/Beyoğlu’nu ürünlerinizi de yanınıza alarak ziyaret etmenizi öneririz Adres. İstanbul dışındaysanız da aşağıdaki formu doldurarak, ürün fotoğraflarıyla birlikte [email protected] adresine mail ile gönderebilirsiniz. Nahıl, ilkesi gereği, ürünleri ancak satışa uygunluğu üzerinde anlaşıldıktan sonra kabul eder. Ancak ürünlerin bu noktaya getirilmesi konusunda üreticileri destekler. Nahıl’ın en önemli görevlerinden biri de kadın üreticilerin geleneksel tarzda ürettiği ürünleri (tığ, çeyiz vb.) pazarın talebi doğrultusunda yenilemek ve üretici kadınların ürünlerini günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak bir sunuma getirmesini kolaylaştırmaktır. Nahıl, sizleri çeyiz ve benzeri ürünler üretmeye değil, aynı teknikleri kullanarak daha işlevsel ve satış olanağı daha yüksek ürünler üretmeye teşvik eder. Bu, emek gerektiren ve zaman içinde gelişim gösteren bir süreçtir.

BİREYSEL ÜRETİCİ FORMU

deutsche Geldanlage