Ev Aksesuar Çeşitlerini İncelediniz mi?

Ev insanların vaktinin çoğunu geçirdiği bir ortamdır. Genelde de insanın en savunmasız ve en doğal hali ev içerisindedir. Dinlenmek, hobilerini yapmak, huzur bulmak amacıyla insanlar evlerinde zaman geçirir. Bu nedenle evlerin göze güzel gelmesi de insanlar tarafından önemsenir.

Büyük eşyalar evin iskeletini oluştursa da evi ev yapan, evin kimliğini belirleyen eşyalar genelde ev aksesuarları olmaktadır. Kişiler evdeki tarzını seçtiği ev aksesuarlarına göre belirler. Rastgele seçildiği sanılan ürünler bile aslında insanların bilinçaltının yansımasıdır.

Eve ufak tefek görünümleri ile renk ve tarz katan aksesuarlar içerisinde üzerlik, sineklik, biblolar, şamdanlar, saatler gibi ürünler bulunur. Salonda, yatak odasında, mutfakta hatta tuvalet banyoda bile bu ürünleri kullanarak ortama renk katmak mümkündür.

Akraba veya arkadaşları evlerinde ziyaret ederken de bu tarz ürünleri hediye olarak götürmek hoş bir incelik olabilir. Özellikle üzerlikler ve sineklikler farklı bir hediye alternatifi oluşturur. Fiyatları da üzerinde harcanan emeğe ve kullanılan hammaddelere kıyasla gayet uygun fiyatlıdır.

 

Çeşitli Desenlere Sahip Üzerlikler

Üzerlikler Türk kültüründe eskiden beri bulunan ev dekorasyon ürünleri içerisinde yer alır. Çeşitli desenlere sahip olduğu için herkes kendi tarzına uygun olan üzerlikleri bulabilir.

Anadolu kültüründe yer alan bu ürünlere çeşitli manevi anlamlar da yüklenmiştir. Hatta ilk yapıldığı zamanlarda evden hastalıkları, nazarı ve kötü enerjiyi kovduğuna inanılırdı. Ki hala Anadolu'nun çoğu yerinde bu ürünü nazara karşı kullanan insanlar bulunmaktadır.

Üzerlik el emeği ile yapılan bir üründür. Üzerlik adı verilen bir bitki hammadde olarak kullanılır. Bu bitki ip üzerine dikkatle dizilir. Sonrasında ise çaputlarla süslenir. Süsleme esnasında kullanılan çaputlar genelde farklı desenlerde ve renklerde olur. Kişinin zevkine ve tarzına göre değişiklik gösterir. Ortasındaki kese çaputlara nispeten daha büyük yapılır. Üçgen şeklinde tasarlanır ve içi doldurulur. Kumaşın üzerine ise kişinin zevkine göre işlemeler boyamalar yapılabilir. Eskiden daha çok işlemeler yapılsa da şimdilerde göze hitap eden etnik desenli el boyamaları yapılıyor. Ardından ipler yardımıyla çaputlar bağlanır ve hoş bir ürün elde edilir. Kahverengi kilim desenli üzerlik, gri kilim desenli üzerlik, üçgen pazen desenli üzerlik, büyük üzerlik, Şahmeran el boyama üzerlik, yuvarlak pazen desenli üzerlik, küçük üzerlik gibi birçok alternatif ürünü bulmak mümkündür. Bu ürünleri dar gelirli kadınlar bin bir emekle yapıyor. Eğer kadınlara destek olmak, hem maddi hem de manevi olarak yanlarında olmak istiyorsanız satın alabileceğiniz güzel bir ev dekorasyon ürünüdür.

 

Eve Farklı Hava Katan Sinek Sarayları

Evde kullanılabilecek diğer aksesuarlardan biri de sineklik olabilir. Bu ürün de eve daha yerli, etnik bir his katar. El emeği olması da sinek saraylarını özel kılar. Yapımı oldukça uğraştırıcı olduğu için insanlar evlerindeki sinekliklere her baktığında üzerinde harcanan emeği anımsar. Bu nedenle de seri üretim değil siparişe özel yapılan ürünlerden biridir. Yapımında saman çöpü ve farklı desenlere sahip kumaşlar kullanılır. Saman çöpleri üzerine bu kumaşlar çaput bağlar gibi bağlanır. İsteğe göre desensiz, tek renk kumaşlarla da yapılabilir. Boyu ve genişliği isteğe göre arttırılıp azaltılabilir. Ancak standart olarak 1.20 cm boyunda üretim yapılır. İster mutfağa ister kapı girişine ister salona asılabilir. Biraz uzun olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Sineklikler Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından desteklenen kadın üreticilerin ürünleri içerisinde yer alır. Belli bir nedenden dolayı dar gelire sahip olan kadınları desteklemek amacıyla satılıyor. Bu amaca destek olmak için alınabilecek en hoş ürünlerdendir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR