Eskiler'den yeni hayatlar - Radikal - 06/05/2004
Artık kullanmadığınız ve evinizde nereye koyacağınızı bilemediğiniz kıyafet ve eşyalarınızın dar gelirli kadın ve çocukların hayatını kolaylaştırabileceğini biliyor musunuz? Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın (KEDV) bir kuruluşu olan 'Nahıl'ın bünyesindeki pazaryeri ve dükkân-kafe bu amaca hizmet veriyor.
İkinci el eşyaların yanı sıra yenilerinin de çok ucuz fiyatlara satıldığı bu mekânlardan elde edilen gelir, 14 merkezdeki kadın ve çocuklara aktarılıyor. Böylece isteyen herkesin bir dayanışmaya katılması sağlanmış oluyor.
Nahıl Pazaryeri
'Bolluk, bereket' anlamına gelen Nahıl sözcüğünden yola çıkan KEDV, 'Nahıl Pazaryeri'ni geçen yıl Şişli'de açtı. Şişli Belediyesi'nin sağladığı depoyu pazaryerine çeviren dernek, bağışlanan ikinci el eşyaları satıp gelirini Türkiye'nin değişik yerlerindeki 14 kadın ve çocuk merkezine aktarıyor. Bu merkezlerde kadınların emeğini değerlendirmek için çalışmalar yapılıyor.
Atık kâğıttan yeni ürünler yaratma, mum yapımı gibi çalışmaların yanı sıra, kadınlar çocuk eğitimi ve kadın olma bilinci konularında da eğitiliyor. Çocukların da eğitim gördüğü merkezler pek çok ailenin hayatını değiştirdi.
Sizi de bekliyorlar
Nahıl Pazaryeri sorumlusu Neslihan Terzioğlu'nun verdiği bilgilere göre, çok düşük fiyattan satışa sunulan ürünler hem alıcıları memnun ediyor, hem de gelirin gönderildiği merkezdeki kadın ve çocukları. Pazaryerine düzenli bağışta bulunan vatandaşların yanı sıra, bazı firmalar da kullanılmamış ürün veriyor. Akla gelebilecek her şey bağışlanabiliyor pazaryerine.
Satılan ürünler arasında çok az kullanılmış pahalı markalar da var. Terzioğlu bu nedenle özellikle düzenli aralıklarla ziyarette bulunanlar olduğunu belirterek, 9 Mayıs Pazar Anneler Günü nedeniyle de pazarın açık olacağını söyledi. Yaz mevsimiyle birlikte sıfır ürünlerin sayısının arttığını da vurgulayan Terzioğlu, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ağır eşyaların bağışlanmasında nakliye hizmeti verdiklerini belirtti. 19 Nisan'da başlatılan ikinci bağış kampanyası kapsamında uzak yerlerden ürün göndermek isteyenlere Varan Kargo ücretsiz hizmet veriyor.
Depremzedelere yardım
Taksim Bekâr Sokak'ta açılan Nahıl Dükkân-Kafe de aynı amaca hizmet
ediyor. Dükkânda, ikinci el kostüm ve aksesuvarlar, el yapımı dekoratif ürünler ve oyuncaklar, doğal gıda ürünleri satılıyor. Ürünler, wwww.hepsiburada.com sitesinden de satın alınabilir.
KEDV'den Safter Taşkent, çalışmalarla önce deprem bölgesinde, sonra Güneydoğu'da kurulan atölye ve çocuk yuvalarıyla kadın ve çocuklara
ulaştıklarını söyledi.
© 2009 - KEDV Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı